ایستگاه هشت - اخبار علمی فرهنگی هنری سیاسی موسیقی آهنگ،دانلود آهنگ،دائش،فیلم دائش،دانلود فیلم،فیلم خبری،گزارش خبری،دانلود جدید،دانلود،خبر داغ،عکس دختر،عکس ناز،عکس بچه،پیام تبریک،خبر اقتصادی،نرخ دلار،قیمت طلا

مبارزه با لذت تلخ دانلود رایگان

مبارزه با لذت تلخ دانلود رایگان

دسته بندی : مهرنیوز تاریخ : یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷

بانی فیلم، گروه سینمای ایران، نصیبه کریمی: قاچاق فیلم در سینمای ایران معضلی است که تاکنون دامن بسیاری از آثار را گرفته است. در سالهای گذشته انتشار نسخه های قاچاق فیلمهایی مثل «سنتوری»،«مارمولک»، «گشت۲»، «ماهی و گربه»، «بارکد» و …ضررهای مالی و معنوی زیادی را متوجه سینماگران ایرانی و صاحبان سرمایه هایی کرد که پای به عرصه هنر گذاشتند. حال آنکه برای جبران ضررهای ناشی از این قاچاق، راهکاری نیز در قانون پیش بینی نشده است. این مسئله بویژه در مورد فیلمهایی که امکان اکران در ایران را پیدا نمی کنند و یا مسیر این هدف سنگلاخ و غیرهموار است، لطمات به مراتب سنگین تری به همراه دارد. چرا که به دلیل نبود بازار داخلی، اصولا بازگشت سرمایه برای آنها اتفاق نمی افتد و چه بسا در مواردی تماشاگران، اثر را با کیفیت صدا و تصویری نازل نیز مشاهده می کنند و قضاوتشان بر مبنای این نسخه شکل می گیرد که طبعا قرین به عدالت و انصاف نخواهد بود.
انتشار لینک دانلود غیر قانونی فیلم «همه میدانند»، ساخته اصغر فرهادی در سایتهای اینترنتی طی هفته گذشته، بار دیگر این پرسش را به ذهن علاقه مندان سینما آورد که عوامل سودجو و دخیل در این حوزه چه کسانی هستند و آیا صرفا بنا بر مصالح مالی دست به این رفتارها می زنند یا اهداف پنهان دیگری نیز دارند.
در هر حال آنچه در این باره و در وهله نخست مهم به نظر می رسد، لزوم خودداری مردم و دوستداران سینمای ایران در جهت خودداری از دانلود غیرقانونی این دست فیلمهاست. در گام بعدی باید مدیران و متولیان سینمایی نیز تصمیماتی راهگشادر قبال چنین فیلمهایی بگیرند تا به سرنوشتی مشابه «همه میدانند» گرفتار نشوند.
بانی فیلم در گفت و گو با چهارتن از دست اندرکاران سینما، امروز به این موضوع پرداخته است.
***
مرتضی شایسته:
فیلم دست یک سودجو افتاده و آنرا منتشر کرده
مرتضی شایسته اعتقاد دارد: فیلم هایی که به صورت غیرقانونی منتشر می شوند، فرصت اکران ایده آل سینمایی و توزیع مناسب ویدیویی شان را از دست می دهند.
تهیه کننده فیلم «سربازهای جمعه» در پاسخ به این سوال که فکر می کند انتشار نسخه غیرقانونی فیلم «همه می دانند» توسط چه کسانی و با چه اهدافی صورت گرفته است، به بانی فیلم گفت: از عوامل این کار چیزی نمی دانم اما این کاری که انجام شده، بسیار غیراخلاقی و نادرست است، چون سرمایه یک فرد و جریان را تا حد زیادی از بین می برد. هرگز این روند غیرقانونی انتشار لینک دانلود آثار هنری را نپذیرفته ام؛ آن هم بخصوص درباره فیلم «همه می دانند» (اصغر فرهادی) که از کارگردانان بزرگ سینمای ایران است. در روال طبیعی و قانونی باید این فیلم در سینما اکران یا در شبکه نمایش خانگی منتشر شود، ولی متأسفانه این اتفاقی که افتاده شرایط را برای آن سخت کرده است. برای من تهیه کننده واقعاً سخت است چنین اتفاقاتی را ببینم. از سویی مردم هم نباید این فیلم ها را دانلود یا به صورت غیرقانونی خریداری کنند و حتی در مواجهه با نسخه های DVD غیرقانونی آنها را بشکنند، چون این فیلم باید از طریق قانونی وارد بازار شود.
شایسته درباره اینکه آیا این اتفاق ممکن است از جانب یکی از عوامل فیلم رخ داده باشد، ابراز بی اطلاعی کرد و افزود: فکر می کنم فیلم دست یک نفر سودجو افتاده و آنرا تکثیر و منتشر کرده؛ بیشتر این تصور را دارم.
تهیه کننده فیلم در نوبت اکران «بی وزنی» درباره اینکه چه راهکاری را برای مقابله با چنین رویدادهایی پیشنهاد می کند، افزود: ما شبکه مبارزه با قاچاق داریم و خوشبختانه خیلی در این زمینه فعال هستند. مهمترین راه مقابله با چنین جرمهایی این است که مردم نباید نسخه های غیرقانونی را خریداری کنند.
تهیه کننده فیلم «من همسرش هستم» در پاسخ به این سوال آیا با کار کسانی که در داخل ناگزیر به دانلود و تماشا کردن فیلم هستند، موافق هستید یا خیر بیان کرد: بشدت مخالفم. امیدوارم روزی برسد که مردم در تهران و شهرستانها تصمیم بگیرند به صورت غیرقانونی این دست فیلم ها را خریداری و دانلود نکنند، چون این کار سرمایه سازندگانش را از بین می برد. ضمن اینکه فرصت اکران ایده آل سینمایی و توزیع مناسب ویدیویی اش را از دست می دهد.
تهیه کننده فیلم «بوی کافور عطر یاس» درباره اینکه فیلم «همه می دانند» (اصغر فرهادی) را دیده است یا خیر، گفت: من به هیچ عنوان فیلم «همه می دانند» اصغر فرهادی و یا هیچ فیلم دیگری که به صورت غیرقانونی منتشر می شود را تماشا نمی کنم.
***
محمد آفریده:
در قاچاق آثار هنری، هنرمند و صاحب اثر مظلوم واقع می شود
محمد آفریده معتقد است: تا وقتی که حقوق مالکیت فکری یا همان قانون کپی رایت و حق مولف بطور کامل و جامع در کشورمان به تصویب و تائید نرسد، همچنان با بهره برداری وسیع محصولات فکری و فرهنگی بصورت قاچاق مواجه هستیم.
این تهیه کننده سینما و کارشناس فرهنگی در پاسخ به این سوال که فکر می کند انتشار نسخه غیرقانونی فیلم «همه می دانند» توسط چه کسانی و با چه اهدافی صورت گرفته است، به بانی فیلم گفت: واقعیت این است که تا وقتی بحث قانونی کپی رایت و حق مالکیت فرهنگی در کشورمان کامل به تأیید نرسد، از این مشکلات رهایی پیدا نخواهیم کرد. یعنی یک بحث قانونی وجود دارد که باید برای حل مشکل روی آن متمرکز شد. متأسفانه خیلی ما سازکار قانونی و قدرتمند در این زمینه نداریم. تا جایی که اطلاع دارم، لایحه حمایت از مالکیت ادبی و هنری در مجلس در مرحله اجرا است و تصویب آن زمان می برد، اما امیدوارم زودتر به نتیجه برسد که همه در جامعه بابت آن به تفاهم کلی برسیم تا بتوانیم سپری برای حفظ ارزشهای فعالیت های فرهنگی و هنری و رونق و نشاط آن ایجاد کنیم.
او افزود: تازه «همه می دانند» فیلمی است که تهیه کننده خارجی دارد و خارج از ایران ساخته شده و کارگردانش ایرانی است. خیلی از آثار فرهنگی که توسط هنرمندان در داخل تولید و نشر می شوند و جزو محصولات فرهنگی هستند هم متأسفانه از این دست گرفتاریها دارند که باعث می شود جلوی چرخه اقتصادی شان گرفته و در نهایت هنرمند و صاحب اثر مظلوم واقع شود. هر جامعه برای اقتدار و ثبات و پویایی، نیاز به توجه و تاکید و پشتیبانی از هنرمندان و آثار آنان دارد. به هر حال فکر می کنم تا این مسئله از حیث قانونی اش حل نشود و پشت آن هم عزمی برای پذیرش این حقوق نباشد و مخصوصا اگر همه دستگاههای دولتی و سازمانها و … آنرا اجرا نکنند و تغییر عادت ندهند، مشکلات فرهنگی ما حل نخواهد شد.
وی درباره اینکه آیا این اتفاق ممکن است از جانب یکی از عوامل رخ داده باشد، افزود: من علم غیب ندارم و نمی توان با صراحتا و بدون تحقیق درباره اش صحبت کرد! حال آنکه ممکن است پشت قضایا خیلی مسائل دیگری مطرح باشد. در مجموع باید یک ارزش عمیق قانونی برای محصولات فرهنگی مان ایجاد کنیم و تحقق این مهم هم راهی ندارد جز اینکه سیر قانونی اش طی شود تا همه از آن تبعیت کنیم. قطعا بعضی از دستگاهها و افراد دقت نکرده اند و این مشکل روی داده است. حالا اگر موانع قانونی موجود و ناظر باشد و همه بتوانند از پشتیبانی آن بهره مند شوند، خیلی از این مشکلات حل خواهد شد.
وی درباره اینکه چه راهکاری را برای مقابله با چنین رویدادهایی پیشنهاد می کند، بیان کرد: اول اینکه فرهنگ سازی لازم داریم. جامعه در همه ابعادش، از جمله رسانه ها، دستگاههای دولتی و … باید ارزش و منزلت کارهای فرهنگی را درک کند تا بتوانیم برای اینکه محصولی که سرمایه های خصوصی صرف آن شده را محافظت کنیم. بویژه اینکه ما دینی مترقی داریم و یک کشور مسلمان هستیم و روی امانتداری هم خیلی در دین ما تاکید شده است. در روایت داریم امام صادق (علیه‌السلام) می فرماید:اگر قاتل علی (علیه‌السلام) امانتی به من بسپارد آن را به وی باز خواهم گرداند. یا در جایی دیگر پیامبر اکرم (ص) می فرماید :امانت را به صاحبش بازگردانید، هرچند فاسق باشد. آنقدر در اسلام به امانتداری سفارش شده که شایسته نیست درکشورمان شاهد این دست رفتارها باشیم. اینکه کسی کار هنری انجام داده و همه رایگان از آن استفاده کنند درست نیست و باید ارزش و منزلت و قدر چنین اثری را که امانت در دست همه ما می باشد، بدانیم و برایش هزینه کنیم. چنین منشی در جامعه ما باعث می شود هنر و فرهنگمان پیشتاز باشد.
آفریده در پاسخ به این سوال که آیا با کار کسانی که در داخل ناگزیر به دانلود و تماشا کردن فیلم هستند، موافق است یا خیر، گفت: این یک تصمیم شخصی است و به روحیات و باورهای فرد برمی گردد. شاید در موردی صاحب اثر اجازه استفاده مجانی یا در این مورد بخصوص دانلود رایگان دهد که مشکلی نیست، ولی در غیر این صورت این کار جرم محسوب می شود و از نظر اخلاقی هم درست نیست. هر کس می تواند درباره آثاری که حقوقش مال خودش است تصمیم بگیرد اما ما نمی توانیم برای آثار دیگران تصمیم بگیرم.
آفریده در پایان گفت: باید در این زمینه فرهنگ سازی کرد و آغاز این راه و تاثیر گذارترین آن با رفتار و اعمال دستگاه ها و نهادها و وزارت خانه هاو سازمانها و به قولی بزرگترها عملی می شود. ما نمی توانیم فقط از مردم انتظار داشته باشیم بلکه همه باید در مسیر فرهنگی سهم خود را خالصانه بپردازند.
***
محمد مهدی جعفری:
این اتفاق فقط مختص فیلم اصغر فرهادی نیست
مدیرمؤسسه «قرن۲۱» می گوید: معمولاً وقوع این دست اتفاقات ناشی از عدم امانتداری در یک بخش یا توسط فردی است و سود حاصل از این کارغیرقانونی به جای سازندگان، بین صدها نفر و شرکت های مجازی تقسیم می شود.
محمد مهدی جعفری در پاسخ به این سوال که فکر می کند انتشار نسخه غیرقانونی فیلم «همه می دانند» توسط چه کسانی و با چه اهدافی صورت گرفته است، به بانی فیلم گفت: از زمانی که ما در این صنف آمده ایم، متاسفانه این مشکلات بوده است. مسلماً و به طور حتم کسی که نسخه اولیه را برمی دارد، پول قابل توجهی نمی گیرد که بگوییم انگیزه اش صرفاً مالی بوده است. معمولاً وقوع این دست اتفاقات ناشی از عدم امانتداری در یک بخش یا توسط فردی است و سود حاصل از این کارغیرقانونی به جای سازندگان، بین صدها نفر و شرکت های مجازی تقسیم می شود. الان با وجود اینترنت که البته خیلی به گسترش فرهنگ و هنر کمک می کند، اما از جمله تبعات بد آن هم انتشار خیلی سریع و بدون مجوز فیلم هاست. جلوگیری از وقوع این رفتارها این فرهنگ سازی می خواهد. دو سال پیش که در بیروت بودم، فیلم یکی از هنرپیشگان معروف در آستانه اکران، به صورت غیرقانونی و با کیفیت خوب منتشر شد که سازندگانش متضرر شدند. منظور اینکه این اتفاق فقط مختص فیلم اصغر فرهادی نیست. ای کاش کل مردم جهان این فیلم و نمونه های مشابه را تماشا نکنند تا صاحب فیلم ضرر نکند.
او درباره اینکه آیا این اتفاق ممکن است از جانب یکی از عوامل رخ داده باشد یا خیر، افزود: این فرضیه در موارد قبلی هم گفته شده که وقتی فیلمی در ایران اکران نمی شود، عواملش از قصد این فیلم را به صورت غیرقانونی منتشر می کنند. در مورد فیلم «همه میدانند» به نظرم بدین شکل نیست. به هر حال اما این فرضیه شبیه یک علامت سوال برای همه هست که البته من هیچوقت به آن اعتقادی نداشته ام ؛ هر چند شاید هم صحت داشته باشد.
او درباره اینکه چه راهکاری را برای مقابله با چنین رویدادهایی پیشنهاد می کند، افزود: کمپانی های بزرگ هم نتوانسته اند تاکنون در مقابل این معضل کاری کنند. عدم امانتداری عامل اصلی این قبیل اتفاقات است. یعنی یک نفر به نسخه اصلی دسترسی دارد و آنرا با بی مسئولیتی و شاهد تعمدا به نفر دیگری می دهد و در نتیجه چنین اتفاقی می افتد.
او درباره اینکه فیلم «همه می دانند» (اصغر فرهادی) را دیده است یا خیر، گفت: من این فیلم را ندیده ام.
جعفری در پاسخ به این سوال که آیا با کار کسانی که در داخل ناگزیر به دانلود و تماشا کردن فیلم هستند، موافق است یا خیر گفت: وقتی که این فیلم را برای دانلود می گذارند، چه کسی بدش می آید آنرا بینند! شاید من هم در دسترسم باشد این فیلم را تماشا کنم. بویژه اینکه کنجکاویها هم درباره آن زیاد است. طبعا مردم وقتی فیلمی در ایران امکان اکران ندارد، از سر کنجکاوی یا به خاطر علاقه آن را نگاه می کنند. جلوگیری از این دست رفتارها بین تماشاگران نیاز به فرهنگسازی دارد تا فیلم ها را به صورت غیرقانونی تماشا نکنند.
***
محمد احمدی:
پیوستن به قانون کپی رایت جهانی چنین معضلاتی را حل می کند
محمد احمدی معتقد است: پیوستن به قانون کپی رایت جهانی می تواند بخش عمده ای از چنین معضلاتی را حل کند.
تهیه کننده فیلم «رقص پا» در پاسخ به این سوال که فکر می کند انتشار نسخه غیرقانونی فیلم «همه می دانند» توسط چه کسانی و با چه اهدافی صورت گرفته است، به بانی فیلم گفت: اهداف شان که معلوم نیست. کسی شاید از جایی فیلم را گیر آورده و دست به انتشار نسخه غیرقانونی آن زده است تا همه فیلم را ببینند و خودش نیز سودی از آن ببرد. در مجموع انتشار نسخه غیرقانونی فیلم چیز خیلی پیچیده ای نیست و خیلی عوامل می توانند در تسهیل آن موثر باشند، ولی در کل کار پسندیده ای نیست. نمی دانم بالاخره شرایط اکران این فیلم در ایران مهیا می شود یا خیر، اما شاید به عنوان فیلم خارجی خریداری و اکران شود.
تهیه کننده فیلم «حقیقت گمشده» درباره اینکه آیا این اتفاق ممکن است از جانب یکی از عوامل رخ داده باشد، افزود: من فیلم «همه می دانند» اصغر فرهادی را ندیده ام. اگر فرضیه انتشار نسخه غیرقانونی این فیلم توسط را عوامل را بپذیریم، باید از خود بپرسیم بابت این کار چه سودی خواهند برد؟! البته این هم یک فرضیه است، ولی شاید برای دیده شدنش این اتفاق افتاده وگرنه از لحاظ مالی و مادی هیچی سود و منفعتی برایشان ندارد.
تهیه کننده فیلم «لطفاً مزاحم نشوید» درباره اینکه چه راهکاری را برای مقابله با چنین رویدادهایی پیشنهاد می کند، گفت: الان انتشار کپی های غیرقانونی مختص فیلم های خارجی شده، اما متأسفانه این معضل را در مواردی برای فیلم های ایرانی هم داریم. در اصل فیلم های داخل ایران تا به نمایش خانگی می آیند، به سرعت در فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای دیده می شوند که در اصل یک نوع خیانت حساب می شود. خیانت به تهیه کننده و سرمایه گذاران فیلمی که وقتی اثرشان در فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای پخش می شود، دیگر کسی رغبت نمی کند نسخه DVD آنرا خریداری و یا قانونی دانلود کند. سال های سال است که ما به این مسئله اعتراض کرده ایم و دنبال راهکاری بودیم که جلوی قاچاق فیلم ها گرفته شود. الان تقریباً DVD فیلم ها خریدار زیادی ندارد و باید جلوی پخش غیرقانونی فیلم ها را از شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی گرفت.
تهیه کننده فیلم «حریم» در پاسخ به این سوال آیا با کار کسانی که در داخل ناگزیر به دانلود و تماشا کردن فیلم هستند، موافق است یا خیر متذکر شد: بشدت مخالفم. به نظرم در این مورد حق تهیه کننده ضایع می شود. همچنین سرمایه های این فیلم و یا فیلم های متوسطی که در گیشه سرمایه های شان برنمی گردد و شانس آنرا دارند تا با فروش اثرشان به تلویزیون یا توزیع در شبکه ویدئویی بتوانند سرمایه های شان را برگردانند ضایع می شود. پیوستن به قانون کپی رایت جهانی می تواند بخش عمده ای از چنین معضلاتی را حل کند.

نوشته مبارزه با لذت تلخ دانلود رایگان اولین بار در بانی فیلم پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.